Connect with us

Globus

SAD: Bajden će prekinuti podršku Saudijskoj Arabiji u Jemenu

Published

on

Foto: Reuters

Tokom saslušanja za potvrdu Senata u utorak, imenovani državni sekretar Entoni Blinken rekao je da će administracija predsjednika Džoa Bajdena ukinuti američku podršku vojnoj intervenciji Saudijske Arabije u Jemenu, koja je Blinkenovim riječima „doprinijela najgoroj humanitarnoj situaciji bilo gdje u svijetu. ”

Kao dio ove promjene položaja, Blinken je rekao da će administracija odmah razmotriti naredbu koju je prošle nedjelje izdao bivši državni sekretar Majk Pompeo kojom se jemenski pobunjenici Huti proglašavaju terorističkom organizacijom. Pompeova naredba, koja je stupila na snagu u utorak, bila je amblematična za inat i haotičan izlazak Trampove administracije, predstavljajući jednu od nekoliko rastavnih zamki koje je odlazeći sekretar postavio u očiglednom pokušaju da podrije Bajdenove spoljnopolitičke planove.

U najboljem slučaju, Pompeova naredba u posljednjem trenutku biće brzo zaboravljena kao besmislen, zloban gest prema novoj administraciji. Međutim, za razliku od većine sitnih podvala, ova ima potencijalno poražavajuće posljedice: UN su upozorile da bi Jemen mogao prouzrokovati „veliku glad u razmjeri kakvu nismo vidjeli skoro 40 godina“ onemogućavajući agencije za pomoć i NVO da pruže pomoć oblastima pod kontrolom pobunjenika (čak i uz izuzeće predviđeno za te grupe). Bajdenovi dolazni timovi za spoljnu politiku i nacionalnu bezbjednost imaju tendenciju da se slože, pa otuda i njihova posvećenost da brzo preispitaju i najvjerovatnije ponište ovu oznaku.

Pored ponovnog pregleda terorističke etikete Hutija, administracija Bajdena namjerava da prestane da pomaže Saudijskoj Arabiji u procesuiranju jemenskog rata uz logističku podršku i prodaju oružja. Prodaja oružja Saudijcima i drugim zemljama bila je među akcijama koje je bivši predsjednik Donald Tramp smatrao spoljnopolitičkim dostignućima. Krajem decembra, Trampova administracija obavijestila je Kongres da nastavlja sa novom prodajom precizno vođenih bombi u vrijednosti od 500 miliona dolara Saudijskoj Arabiji. Zakonodavci su imali rok do četvrtka da donesu rezoluciju neodobravanja.

Jemenski građanski rat započeo je krajem 2014. godine, kada su Huti zauzeli glavni grad Sanu i otjerali vladu predsjednika Abdrabuha Mansura Hadija. Saudijska Arabija pokrenula je koalicionu intervenciju u ime svrgnute vlade u martu 2015. godine, a rat je brzo postao spirala u neodoljivi posrednički sukob između Saudijske Arabije i Irana, koji podržava Hute. Bajden je, kao potpredsjednik, podržao odluku Obamine administracije da u to vrijeme podrži saudijsku intervenciju diplomatskom podrškom i prodajom oružja. Trampova administracija zadržala je i proširila tu podršku, ignorišući ili prevladavajući prigovore Kongresa nakon što je Saudijska Arabija optužena za počinjenje ratnih zločina u Jemenu.

Bajdenov izazov kao predsjednika biće izvlačenje SAD-a iz trenutne pozicije pogoršanja ove krize i pronalazak puta ka njenom ublažavanju ili rješavanju. Ovo nije stvar izbora između dobrih i loših, jer nema dobrih momaka za biranje. I Huti su počinili zločine i kršili ljudska prava, a njihovi iranski pokrovitelji nisu ništa manje brutalni teokrati od Saudijaca. Međutim, u složenom računu Bliskog istoka, oni su takođe bili dragocjeni saveznici protiv međunarodnih terorističkih organizacija poput Al-Kaide i Islamske države. Poređenja radi, koalicija predvođena Saudijskom Arabijom uhvaćena je kako otplaćuje članove Al-Kaide na Arapskom poluostrvu da napuste svoja uporišta ili se pridruže koalicionim snagama.

 

(nymag.com)

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Advertisement

Najčitanije