Globus
U IŠČEKIVANJU PRESUDE: Spremni na sve scenarije, Nacionalna garda na nogama
Sjedinjene Američke Države pripremaju se za moguće izgrede uoči donošenja presude bivšem policajcu Dereku Čauvinu optuženom za ubistvo Afroamerikanca Džordža Flojda. Presuda se očekuje između 22:30 i 23 sata u utorak uveče.
Hiljade pripadnika Nacionalne garde Minesote i policajaca iz Mineapolisa raspoređene su po cijelom gradu, zauzimajući strateške položaje duž najvažnijih koridora i u stambenim četvrtima. Čeka se odluka 12 porotnika koji su u posljednjih 13 dana saslušali više od 40 svjedoka.
Bivši policajac optužen je za tri zločina: nenamjerno ubistvo drugog stepena, ubistvo trećeg stepena i ubistvo iz nehata drugog stupnja. Ako bude proglašen krivim za prvu, najozbiljniju optužnicu, bivšem policajcu prijeti maksimalna zatvorska kazna u trajanju od 40 godina.
No, s obzirom na to da Čauvin nije prije osuđivan, vjerovatnije je da bi izrečena kazna bila u trajanju od 12 godina i šest mjeseci zatvorai čimbenik” u Floydovoj smrti.
Čauvin je držao koljeno na Flojdovu vratu devet minuta i 29 sekundi. Koljenom je pritiskao vrat još tri minuta i 27 sekundi nakon što je Flojd izdahnuo. Flojd je 27 puta rekao da ne može da diše i preklinjao policajca da ga ne ubije.
S druge strane, odbrana tvrdi da je Flojdova smrt uzrokovana kombinacijom zdravstvenih problema i narkotika.
-
Politika5 days agoPARTIJE VLASTI PUCAJU PO ŠAVOVIMA: Na red došao raskol u Albanskoj alternativi?
-
Politika2 days agoAktuelna vlast trasirala put ka – evropskoj margini
-
Ekonomija3 days agoSAVIN KUK IZMEĐU REKONSTRUKCIJE I STARIH SUMNJI: Da li se iza obnove otvara prostor za novi upliv Srbije i nove sporne poslove?
-
Politika4 days agoSvakoga dana u svakom pogledu… sve smo više u EU
-
Svetosavska sekta2 days agoPrvi isljednik crkve Srbije i moć kompromitacije
-
Politika4 days agoKo igra za Raju, zanemaruje taktiku…
-
Ekonomija5 days agoDURMITOR KAO PLIJEN: Plan iz 2016. pod sjenkom korupcije i političkih veza