Ekonomija
VOZOM KROZ CRNU GORU: Nakon MA, velike šanse da Vlada ukine i Željeznički prevoz
Nevladina organizacija “Vozom kroz Crnu Goru” saopštila je da željeznički sistem Crne Gore nije bio u većoj neizvjesnosti, a radnici u većem strahu od gubitka radnih mjesta nego što su danas.
U toj organizaciji kažu da će ova Vlada ostati upamćena kao prva i jedina koja nema samostalan resor saobraćaja, ali i po tome što će za godinu dana svoga mandata pored pomorskog, vazdušnog (zatvaranje Montenegro erlajnsa), velike su šanse, ukinuti i Željeznički prevoz Crne Gore i na taj način ostaviti veliki broj radnika bez primanja.
“Ovo bi najkraće bio naš zaključak na ćutanje premijera i resonog ministra na nedjeljne apele koje NVO „Vozom kroz Crnu Goru“ upućuje a vezano za nepravilnosti u željezničkom sistemu a da se ne preduzima nijedna radnja u otklanjanju istih ili se to radi u tolikoj mjeri da bi se mogla primijeniti ona narodna „ da se Vlasi ne dosjete“. Bez obzira na takav odnos pomenutih subjekata mi nećemo stati da ukazujemo na nepravilnosti koje mogu imati nesagledive posledice a koje su uzrokovane pogrešnim menadžerskim potezima u vremenu koje je iza nas ili još uvijek traje”, navedeno je u saopštenju te organizacije.
Ukazali su na nepravilnosti koje su činjene ili se danas čine u Željezničkom prevozu Crne Gore, sektoru za međunarodni prevoz.
“Kada je 2012. godine usvojen Pravilnik o organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta, a zatim potpisan Kolektivni ugovor u ŽPCG, korišćeni su kao reper za ostala željeznička preduzeća a radnici Prevoza su imali primanja gotovo pedesetak eura iznad republičkog prosjeka. Danas 2021.godine sva željeznička preduzeća imaju usklađene kolektivne ugovore sa Zakonom iz 2016. godine osim Prevoz i primanja iznad republičkog prosjeka, a radnici Prevoza oko 30 eura ispod prosjeka. U 2012. godini, Prevoz je od države na godišnjem nivou dobijao oko 2 miliona eura, a posljednje dvije godine na osnovu Ugovora o obavezama javnog prevoza dobija preko 6 miliona. Kad je 2012. godine rađena sistematizacija radnih mjesta korišćene su naučne metode i norma shodno potrebama radnih jedinica”, navedeno je, između ostalog, u saopštenju.
Situacija se mijenja kada, kako kažu u toj organizaciji, na čelo Sektora za međunarodni prevoz stupa Rajka Marinović koja, smatraju, nije imala snage da se suprotstavi “partijskoj centrali za zapošljavanje suprotno potrebama i stvarnom stanju na terenu”.
Tvrde da su izmišljena nova radna mjesta, da su se dešavali propusti u radu za koje su se odgovorni redovno oslobađali krivice…
“Od dolaska Rajke Marinović za člana menadžmenta, na mjesto direktora sektora za prevoz do danas nije održan nijedan kolegijum sektora sa rukovodiocima službi. Na službena putovanja nije pošao niko ili gotovo niko iz sektora osim ona iako po opisu posla Rukovodilac saobraćajne službe bi trebao biti prisutan na međunarodnim sastancima (FTE, Rutama ,bilateralnim sastancima itd.)”, kažu u NVO “Vozom kroz Crnu Goru”.
Briga za vučna i vozna srestva, predlozi za izradu projekata za nabavku novih srestava (zanavljanje voznih i vučnih srestava), predlog izrade studija opravdanosti nabavke je, navode u NVO, posao za „one tamo“, kao i organizacija rada na Bloku III koji je privremeno prekinut u noćnoj smjeni.
“Opravka skretnica, biće priča za neki naredni period. Od kad je raspoređena na mjesto Direktora za međunarodni prevoz Rajka Marinović je ispratila četiri izvršna direktora, a da nijesu završili čitave mandate, a uveliko se priča da je spremila ispraćaj i gospodinu Šestoviću”, zaključeno je u saopštenju.