COVID-19
SZO: Odobrenje vakcini Fajzer/Bionteh za hitnu upotrebu

Svjetska zdravstvena organizacije (SZO) dala je odobrenje vakcini Fajzer/Bionteh za hitnu upotrebu.
To je prva vakcina protiv korona virusa koja je dobila odobrenje SZO za hitnu upotrebu, čime su otvorena vrata zemljama da ubrzaju sopstvene regulatorne postupke odobravanja uvoza i primjene vakcine.
Odobrenje omogućava i UNICEF-u i Panameričkoj zdravstvenoj organizaciji da nabave vakcinu za distribuciju onim zemljama kojima je to potrebno, navodi se u saopštenju SZO, prenose agencije.
Pomoćnica generalnog direktora SZO dr Marianđela Simao, ocijenila je da je jednaki globalni pristup vakcinama presudan za borbu protiv pandemije.
“To je vrlo pozitivan korak ka osiguravanju globalnog pristupa vakcinama protiv kovida-19. Ali, želim da naglasim potrebu za još većim globalnim naporima da se postigne dovoljno zaliha vakcina kako bi se zadovoljile prioritetne potrebe ljudi u celom svetu”, rekla je Simao.
Ona je kazala da SZO sa partnerima radi na procjeni drugih vakcina koje su dostigle standarde bezbjednosti i efikasnosti.
“Želimo da ohrabrimo još više onih koji razvijaju vakcine da se jave na pregled i procjenu”, rekla je Simao.
Ona je navela da je od vitalne važnosti da se obezbijedi dovoljna količina vakcine za sve zemlje i tako omogući zaustavljanje pandemije.

-
Politika2 days ago
Ko izađe zadnji – nek zaključa “baraku”
-
Politika3 days ago
ZETA ZA ZAJEČAR: To je Ćaci za primer!
-
Politika4 days ago
DA LI SU PLJEVLJA OPŠTINA U SRBIJI: Spajić i PES nastavljaju da podržavaju velikosrpski projekat
-
Društvo5 days ago
Vojvoda Mirko Petrović: Simbol otpora, a ne poligon za velikosrpski revizionizam
-
Politika5 days ago
Milanče je gori
-
Ekonomija4 days ago
SLUČAJ VELIKA PLAŽA (9): Najveći profit je tamo gdje je najveći rizik
-
Politika23 hours ago
Rusija više ne računa na Vučića, ali ni na njegove crnogorske „Ćacije“