Connect with us

Društvo

MINISTARSTVO ODBRANE: Demantuju pisanje medija, ispitaće ko im dostavlja službene podatke

Published

on

Povodom teksta objavljenog u listu Pobjeda 17. januara, “sa namjerom da se pokuša nanijeti šteta profesionalnom integritetu menadžmenta i institucije”, Ministarstvo odbrane danas se obratilo javnosti:

U tendencioznom tekstu pod naslovom „Kako je ministarka ignorisala Ustav“, navodi se niz neprovjerenih informacija, površnih tvrdnji i netačnih podataka, začinjenih sa podacima iz službenih dokumenata, koji su neodgovornim odnosom dospjeli na objavljivanje u javnom glasilu.

Dostavljanje službenih podataka i dokumenata medijima, dokaz je da u sistemu Ministarstva odbrane rade pojedini službenici koji nisu dostojni da obavljaju ozbiljne i zahtjevne dužnosti. Ovaj tekst je upravo dokaz tvrdnji da se politizacija Vojske i Ministarstva odbrane, odrazila na profesionalne standarde i odgovornost zaposlenih u sistemu. Narušavanje principa odgovornosti je narušavanje sistema, a to obavezuje. Ministarstvo odbrane će pokrenuti postupak utvrđivanja odgovornosti svih službenika za koje se utvrdi da su u konkretnom slučaju, dostavljanjem službene dokumentacije medijima, prekršili zakon i etički kodeks.

Demantujemo netačne tvrdnje da je za korišćenje službenih podataka ministru odbrane „potrebna prethodna dozvola Obavještajno-bezbjednosnog direktorata“, kao i da je „Obavještajno-bezbjednosni direktorat Vojske Crne Gore“, čime se tvrdi da je direktorat dio organizacione strukture Vojske. Riječ je o sistematizovanoj organizacionoj jedinici Ministarstva odbrane, čiji je direktor za svoj rad odgovoran ministru odbrane (član 33 Zakona o vojno-obavještajnim i bezbjednosnim poslovima).

Prema Zakonu o tajnosti podataka (član 28), ministar odbrane inicira proceduru za dobijanje dozvole za pristup tajnim podacima kao starješina organa. Kod oba navedena slučaja, radilo se o distribuciji po strogo kontrolisanim procedurama, pa je neprimjereno manipulisati sa legitimnim postupcima i povezivati ih sa ostalim iznesenim tendenciozno netačnim tvrdnjama.

Ministarstvo odbrane demantuje podatke o razlozima za imenovanje, kao i podatke o proceduri imenovanja potpukovnika Veljka Mališića, na mjesto državnog sekretara Ministarstva odbrane. Za odgovornu i zahtjevnu dužnost, potpukovnika Mališića je isključivo preporučio njegov profesionalni i lični integritet, kao i stručne reference u profesionalnoj vojnoj karijeri i akademskom unapređivanju znanja o NATO standardima. Na ponos Ministarstva su časni oficiri, koji su isključivo svojim radom i zalaganjem gradili svoju vojnu karijeru, a iz takve plejade oficira VCG je potpukovnik Mališić.

S obzirom da su u tekstu objavljeni netačni podaci o radnom i profesionalnom statusu potpukovnika Mališića, upućujemo uredništvo da službene podatke zatraže od Savjeta za odbranu i bezbjednost i Ministarstva odbrane. Vjerujemo, da su išli takvim putem, ne bi objavili netačne i površne tvrdnje, sa tendencioznim namjerama diskreditacije institucije i časnih pojedinaca.

Ministarstvo odbrane upućuje pitanje uredništvu Pobjede, da li su spremni da, nakon što od Savjeta i Ministarstva zatraže tačne podatke iz perioda prije decembra 2020. godine o statusu potpukovnika Mališića o njegovom prethodnom razrješenju i (ne)raspoređivanju, kojima je izvjesno kršen zakonski okvir, objaviti tekst sa srodnim naslovom, ali sa drugim sudionicima?!

Sa žaljenjem konstatujemo da je list koji ima najdužu tradiciju u Crnoj Gori, podlegao pritiscima i tendencioznim tekstom obesmislio značaj poštovanja principa pouzdanosti, kao najvažnijeg kriterijuma u medijskom izvještavanju – poručuje se u reagovanju Ministarstva odbrane.

Mališić: Brat mi nije pomogao u karijeri

Na isti tekst je reagovao i Veljko Mališić, državni sekretar Ministarstva odbrane, a Pobjeda njegovo reagovanje prenosi integralno.

– Prije svega, začuđen sam činjenicom da se glavni urednik jednog medija u svom komentaru bavi temom izbora državnog sekretara u jednom ministarstvu. Ali i pored toga, želim da vjerujem da je baš on, a ne neko drugi, autor teksta. Ne bježim od teme, naprotiv, zbog pominjanja porodice dužan sam da dam nekoliko objašnjenja, bez obzira što nas autor teksta ponekad krsti i kao Perišić.

Pored nesumnjive činjenice da sam imenovan za državnog sekretara u Ministarstvu odbrane, nesumnjive činjenice su i sledeće: svojevremeno sam, isključivo po zaslugama i rezultatima, unapređivan kao jedan od najmlađih oficira u istoriji VCG u činove majora i potpukovnika. Komandovao sam II crnogorskim kontingentom u ISAF misiji u Avganistanu u jednom od bezbjednosno najrizičnijih perioda, a koliko uspješno sam predvodio naše vojnike u toj misiji govore zvanične pohvale i nagrade ministra odbrane, relevantnih međunarodnih vojnih adresa i NATO komandanta. Školovan na prestižnom komandno-štabnom koledžu u Kanzasu, SAD, usavršavao se u Njemačkoj i bio prvi oficir koji je završio sertifikovane kurseve za NATO kodifikaciju i standarde.

Kao jedan od pionira NATO kodifikacije u Crnoj Gori, magistrirao sam na temi uvođenja NATO kodifikacionog sistema u Crnu Goru i omogućio crnogorskim firmama i proizvodima izlazak na najveće tržište na svijetu. Međutim, ne obazirući se na to što su i u to vrijeme nekome finansirane magistarske studije, iako nemaju dodirnih tačaka sa sistemom odbrane, platio sam svoje postdiplomsko školovanje i išao dalje, radio na unapređenju procesa iz svoje nadležnosti. Sve u karijeri, postigao sam, bez pomoći brata ili bilo kog političara i medija.

Brat Mirčeta Mališić je, kao bivši pripadnik specijalne antiterorističke jedinice Kobre, radio kao šef obezbjeđenja u Daily Pressu, ali on još od 2019. godine ne živi u Crnoj Gori. Ali Mirčeta Mališić, moj brat, živio je u CG i bio šef obezbjeđenja u Daily Pressu, između ostalog, i u godinama iza nas, u vremenu angažovanja prethodnih ministara za rukovodioce resora odbrane i u to vrijeme sam, između ostalog, postavljen na dužnost načelnika jedne od najznačajnijih direkcija u Direktoratu za materijalne resurse, a bio sam i predstavnik Crne Gore u jednom od najvažnijih komiteta u NATO.

I dodatno, nema sumnje da bih bio srećan kada bi i drugi dio navoda autora bio istinit, jer volio bih da sam bio „izaslanik odbrane u Austriji, ujedno i pomoćnik vojnog savjetnika u Stalnoj misiji Crne Gore pri UN, kao i pomoćnik izaslanika odbrane u Republici Slovačkoj, Češkoj i Mađarskoj“ – kaže se u reagovanju.

 

1 Comment

1 Komentar

  1. Jocko

    18.01.2021. at 10:07

    Neka ne prijeti nego da odgovori na sustinu- da li je imenovanja izvrseno u skladu da zakonom ili nije?

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Advertisement

Najčitanije