Politika
SJUTRA U BRISELU: Ubrzati pregovore sa Crnom Gorom

Šefovi diplomatija Evropske unije sjutra će u Briselu održati strategijsku raspravu o snažnijem političkom angažovanja EU s partnerima na Zapadnom Balkanu, “zahuktavanju zajedničkih potencijala, partnerskom djelanju u sučeljavanju sa svjetskim izazovima “.
To se navodi u pripremnom dokumentu za sjutrašnje ministarsko zasijedanje EU na kojem će se sagledati kako da se “zajedno oblikuje zajednička budućnost unutar Evropske unije kroz hitne i zajedničke akcije”, s ciljem da se takođe “ojača saradnja na polju bezbjednosti”.
Visoki predstavnik EU Žozep Borel će ministrima dati na uvid “non-pejper”, u kojem se predočava da je “jasan cilj Zapadnog Balkan puno članstvo u EU… a svaka sugestija za neki drugi put je odvlačenje pažnje s lošim posljedicama po snažni posao koji se nužno mora odraditi da bi se ostvarila vizija ujedinjene, snažne i napredne Evrope “.
Jedan visoki zvaničnik EU je novinarima rekao da ministri žele da utvrde kako pospiješiti saradnju sa Zapadnim Balkanom “zarad stabilnosti i bezbjednosti same EU, a Unija može biti bezbjedna i zaštićena samo ako je i Zapadni Balkan bezbjedan i otporan…s tim da se uveća mogućnost za proces koji taj region vodi u Evropsku uniju”.
Ministri inostranih poslova Unije će to dodatno razmotriti i kad u utorak budu zasijedali u formatu “Opšti poslovi”, a šefovi država ili vlada treba u junu da razgovaraju kako odnose sa Zapadnim Balkanom ugraditi u strategijske prioritete EU.
U pripremnom dokumentu se podvlači da su ključna tijela EU istakla “jasnu evropsku perspektivu regiona”, a Borel će predočiti analizu Evropske službe za međunarodne poslove (EEAS) u kojoj stoji da je “ugrađivanje Zapadnog Balkana u Uniju politički, bezbjedosni i ekonomski interes EU, jer je to geostrategijsko ulaganje u stabilnu i naprednu Uniju”.
U “non-pejperu” EEAS-a se ističe da je snažno prisustvo EU najbolji način da se spriječi okretanje Zapadnog Balkana nekim drugim stranama u svijetu, čime se jasno ukazuje na cilj EU da umanji upliv Kine i Rusije u regionu.
Pored ostalog se stavlja do znanja da postupak pregovora Srbije i Crne Gore o članstvu u Uniji treba ubrzati, ali se predočava takođe da vlasti u Beogradu i Podgorici moraju da “povećaju dinamičnost svog reformskog programa, posebno u pogledu vladavine prava i uprave, i konsoliduju svoju geopolitičku orijentaciju”.
Dalje se navodi da Beograd i Priština, s obzirom na to da obje tamošnje vlade sada imaju čvrstu podršku biračkog tijela, treba da iskoriste priliku da postignu sveobuhvatni sporazum o normalizaciji odnosa, jer, kako se primjećuje, nema vremena za gubljenje.
“Non-pejper” Borelovog tima podsjeća na činjenicu da je “Zapadni Balkan integralni dio Evrope” i da bi “ekonomski i demografski učinak punog uključivanja regiona (u Uniju) bio manji u odnosu na prethodne procese proširivanja EU”.
“Bruto domaći proizvod regiona je manji od jedan odsto stanovništva EU, a njegovi žitelji”, dodaje se u dokumentu, “predstavljaju oko četiri odsto populacije Unije, dok bi geopolitička korist za EU bila značajna “.
U Borelovom “non-pejperu” stavlja do znanja da je “jasan cilj Zapadnog Balkan puno članstvo u EU…a svaka sugestija za neki drugi put je odvlačenje pažnje s lošim posledicama po snažni posao koji se nužno mora odraditi da bi se ostvarila vizija ujedinjene, snažne i napredne Evrope “.

-
Društvo5 days ago
ESKALACIJA VRŠNJAČKOG NASILJA, NEPOTIZAM, KAZNE INSPEKCIJE: Ko štiti kadrove Vesne Bratić u OŠ “Vuko Jovović”?
-
Politika2 days ago
Pogoršavanje odnosa sa Hrvatskom i EU – državni projekat crnogorske vlasti pod pokroviteljstvom Beograda
-
Politika3 days ago
POČETAK KRAJA DEMOKRATA: Crvenokravataši će se u Nikšiću boriti za golo političko preživljavanje
-
Politika2 days ago
Frka im je, pobro
-
Politika13 hours ago
Ibrahim u „srpskom svetu“