Globus
UŽIVO: Rover sletio na Mars nakon puta dugog 468 miliona kilometara!
Nakon sedam mjeseci putovanja i 468 milijuna pređenih kilometara rover Perseverance, koji će u Marsovom krateru nazvanom Jezero tražiti tragove života, uspio je sletjeti na Mars bez većih teškoća.
To je najambicioznija i tehnološki najsofisticiranija misija na Mars koja bi mogla ponuditi konačne odgovore na pitanje je li na Marsu ikada bilo života.
Perseverance je peti rover koji je NASA poslala na Mars, a sletio je u još neistraženo područje – krater Jezero, nazvan po selu u BiH.
Zanimljivo je da su neka od korita koja vode do kratera Jezero nazvana po rijekama Savi, Neretvi i Uni koje Hrvatska dijeli s BiH.

Krater Jezero jedno je od najboljih mjesta za potragu za drevnim životom jer je prije nekih 3.9 milijardi godina vjerovatno bio ispunjen vodom. Dosadašnje analize pokazale su da su naslage u krateru bogate mineralima koji nastaju u prisutnosti vode, što znači da je tamo nekada mogao postojati i život. U sličnim sedimentima na Zemlji obično nalazimo fosile.
-
Društvo1 day agoDa Crna Gora bude država Crnogoraca i ostalih građana
-
Svetosavska sekta4 days agoFRAKCIJE U CRNOGORSKOJ FILIJALI CRKVE SRBIJE: Ko će preuzeti Amfilohijev amanet, a ko ostati vjerni ćaci
-
Politika3 days agoMANDIĆ I TIHA KAMPANJA ZA 2027: Kontrola srpskog biračkog tijela po svaku cijenu
-
Ekonomija5 days agoEPCG U SPIRALI GUBITAKA: Kako je energetski gigant pretvoren u politički servis i mašinu za finansijsko samouništenje
-
Politika14 hours ago‘Oće ga ka’ kucka štap
-
Politika5 days agoDrž’ se ti Zaostra, Rajo
-
Ekonomija3 days agoGARAŽA KOJA KASNI, MILIONI KOJI RASTU: Od „ekonomski najpovoljnije“ do znatno skuplje ponude