Vakcina
EU: Odobrena i Modernina vakcina protiv koronavirusa
Evropska medicinska organizacija (EMA) odobrila je upotrebu Modernine vakcine protiv koronavirusa u Evropskoj uniji.
Sada je potrebno da ovu odluku EMA-e potvrdi Evropska komisija i ona će postati druga vakcina, nakon Fajzerove, koja se koristi u EU.
Dosad se EU našla pod pritiskom s obzirom na to da je u nekim zemljama odavno u toku masovna vakcinacija, dok se u Evropi kasnilo izvjesno vrijeme jer se čekalo na odobrenje Fajzerove vakcine.
Prema dosadašnjim istraživanjima, Modernina vakcina je efikasna 95 posto i nisu pronađene nikakve ozbiljnije nuspojave tokom testiranja.
Bilo je nekoliko manjih reakcija, ali one su bile blage i manifestirale su se poput umora.
Modernina vakcina može se lakše skladištiti i ostaje stabilna na minus 20 stepeni do šest mjeseci, a u običnom frižideru do mjesec, što nije slučaj s Fajzerovom kojoj su potrebne znantno niže temperature.
-
Politika5 days agoRAJOV PROJEKAT 2027: Zadržati vlast po svaku cijenu, ideologija je nebitna
-
Politika5 days agoAj, izađi…
-
Politika3 days agoKrešendo političkog primitivizma
-
Politika3 days agoPipun – dostojan Maśin nasljednik
-
Ekonomija4 days agoKRIVIČNO-PRAVNI UGAO: Da li slučaj garaže u Kolašinu prelazi granicu zakonitog postupanja?