Globus
FON DER LAJEN: Zašto Rusija nudi milione vakcina, a nema dovoljno za sebe?
Predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen kazala je da bi voljela da dobije odgovor zašto Rusija nudi milione doza svoje vakcine Sputnjik V, „kada nema dovoljno ni za vakcinisanje svog stanovništva”.
“Pitamo se zašto Rusija teoretski nudi milione doza vakcina, a ne napreduje dovoljno brzo u vakcinisanju vlastitog stanovništva”, rekla je Fon der Lajen.
“To pitanje zahtijeva odgovor”, kazala je ona na konferenciji za novinare.
Navela je da Rusija do sada nije tražila odobrenje od Evropske agencije za ljekove (EMA).
“Ako to urade, moraju da dostave sve podatke i da se podvrgnu kontroli kao i ostali. Osim toga, ta se vakcina ne proizvodi u EU i zato mora da se obavi inspekcija na mjestu proizvodnje jer moramo imati stabilne proizvodne standarde”, kazala je Fon der Lajen.
Komesarka EU za zdravstvo Stela Kiriakides izbjegla je direktno da odgovori na pitanje da li države članice koje planiraju da nabave rusko vakcinu moraju da čekaju odobrenje EMA, prenosi agencija Hina.
“Do sada ni za rusku ni za kinesku vakcinu nije stigao zahtjev za odobrenje. Da bismo mogli da ocijenimo efikasnost tih vakcina, moraju da prođu nezvisnu procjenu EMA”, rekla je Kiriakides.
Dodala je da one države članice koje se odluče za rusko i kinesku vakcinu „da to rade na sopstvenu odgovornost”.
“Proces odobravanja vakcina za korišćenje na evropskom tržištu uključuje farmakološku budnost, što je veoma važno. Kada vakcina dobije odobrenje od EMA, onda industrija i EMA moraju da prate sve slučajeve bilo kakvih poteškoća ili nuspojava, kazala je Kiriakides.
-
KOLUMNE4 days agoPOSLJEDICE KULTURNOG GENOCIDA: Joković nije fašista nego notorna neznalica
-
Društvo3 days agoIz Botuna vila kliče, oj Pipune Vučićev najamniče
-
Ekonomija2 days agoTENDERI, MOĆ I JAVNI RADOVI: Od garaže 1450, do stare zgrade Vlade
-
Politika3 days agoPlakaću sjutra…
-
Politika1 day agoFRUSTRACIJE CRNOM GOROM RAZOTKRILE VUČIĆA: Posrnuli autokrata više nema prostora za foliranje
-
Svijet2 days agoTeorije zavjere, društvene mreže i – Tramp
-
Politika4 mins agoBotun, posljednja linija odbrane od EU