Svijet
KONTRA ERDOGANU: SAD protiv stvaranja dvije države na Kipru

SAD odbacuju bilo koje rješenje dvije države za Kipar koje je posljednjih dana pominjao turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan, izjavila je zvaničnica u Ministarstvu spoljnih poslova SAD, Viktorija Nuland.
Ona je u Kongresu na pitanje da li američka vlada nedvosmisleno odbija takvu opciju, odgovorila: „Da, apsolutno!“.
“Vjerujemo da samo proces koji vode Kiprani može Kipru da donese mir i stabilnost”, dodala je ona.
Erdogan je tokom dvodnevne posjete sjevernom dijelu Kipra koji je skoro pola vijeka pod okupacijom Turske, rekao da “trajno i održivo rješenje može biti jedino moguće” uzimanjem u obzir da su na ostrvu “dvije odvojene države i dva odvojena naroda”.
“Međunarodna zajednica će prije ili kasnije prihvatiti ovu stvarnost”, kazao je Erdogan uoči proslave 47. godišnjice invazije Turske kojom je ostrvska država podijeljena.
UN su 1964. poslale mirovne trupe na Kipar – koje su i dalje tamo, da bi prekinule sukob između dvije tamošnje nacionalne zajednice. Poslije puča pristalica ujedinjenja Kipra s Grčkom, Turska je 1974. godine okupirala sjever ostrva naseljen turskom manjinom i proglasila do danas međunarodno nepriznatu Tursku Republiku Sjeverni Kipar.
Savet bezbjednosti UN je 1983. godine usvojio Rezoluciju kojom je secesija kiparskih Turaka ocijenjena kao nelegalna.
Evropska unija, čiji je Kipar član, takođe isključuje mogućnost stvaranja druge, turske države na ostrvu.

-
Svetosavska sekta1 day ago
METODIJE MITROPOLIT: Napredovao u službi zbog odanosti četništvu i politici „krvi i tla“, tek predstoje operativna prestrojavanja
-
Svetosavska sekta3 days ago
EVROPA DA PREĐE SA FRAZA I FLOSKULA NA DJELA: Ako žele Crnu Goru u EU, moraju konkretno da pomognu protiv militantnog svetosavlja
-
Društvo2 hours ago
„Oslobodilačko“ obesmišljavanje 21. maja
-
Politika2 days ago
Velikosrpska “crna trojka” sabijena u ćorsokak
-
Svetosavska sekta4 days ago
Svetosavski sijači zla u ime velikosrpske mitomanije
-
Politika1 day ago
Od fantazija o „velikom državniku“ do sudbine Slobodana Miloševića