Evropa
EK: Predlaže se ublažavanje mjera za ulazak u EU
Evropska komisija (EK) preporučila je da se dopusti ulazak u Evropsku uniju (EU) bez dodatnih restrikcija stranim državljanima koji su u potpunosti vakcinisani protiv kovida 19, a dolaze iz država gdje je epidemiološka situacija povoljna.
EU trenutno dopušta ulazak u turističke i druge neesencijalne svrhe državljanima sedam zemalja, a preporukom EK će se taj popis proširiti, prenosi Rojters.
„EK predlaže dopuštanje ulaska u EU za neesencijalne razloge ne samo za sve osobe koje stižu iz država s dobrim epidemiološkim situacijama, nego i za one koji su primili poslednju preporučenu dozu vakcina koje je odobrila EU“, saopšteno je iz izvršnog tijela EU.
To bi se, kako se navodi, moglo proširiti i na vakcine koje su na listi za hitnu upotrebu Svjetske zdravstvene organizacije.
“Komisija predlaže i podizanje granice vezane za broj novih slučajeva kovida 19 koji se koristi za odlučivanje o listi država iz kojih se dopuštaju putovanja”, dodaje se u saopštenju.
EK, kako bi ograničila uvoz novih varijanti koronavirusa, predlaže i „ručnu kočnicu“ koja bi omogućila brzo uvođenje ograničavanja putovanja ako bi se u nekim državama zdravstvena situacija pogoršala.
Članice EU će o predlogu Komisije razgovarati sjutra.
-
Politika1 day agoDa li je Moskva spremna da podrži koncept Pravoslavne crkve u Crnoj Gori?
-
Ekonomija3 days agoPREDIZBORNI PODSJETNIK ZA GRAĐANE: Šta je sve obećao Milojko Spajić – od kanadera do letećih autoputeva
-
Politika3 days agoKo bi čo’ek?
-
Sport5 hours agoPobjeda fudbala nad vremenom
-
Svijet5 hours agoTRAMPOV FIJASKO U IRANU: Ugušio revoluciju, ojačao vlast radikala, izazvao krizu i globalni ekonomski kolaps…