Region
SPC: Mitropolit zagrebačko-ljubljanski Porfirije novi patrijarh

Za novog patrijarha Srpske pravoslavne crkve izabran je mitropolit zagrebačko-ljubljanski Porfirije. Među tri kandidata su bili i episkop bački Irinej i episkop banjalučki Jefrem.
Porfirije je i prije Sabora važio za ozbiljnog kandidata zbog svoje jake pozicije unutar Srpske pravoslavne crkve, kao i zbog bliskosti sa aktuelnom vlašću i predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.
On spada u red mlađih episkopa u SPC.
Današnjem Saboru je prisustvovalo 36 od ukupno 39 episkopa.
Kako prenose agencije, ovaj arhijerejski sabor bio je jedinstven i istorijski, jer se prvi put održava pod svodovima Hrama Svetog Save na Vračaru.
Sabor je počeo u devet časova, liturgijom u tom hramu, koju je predvodio mitropolit dabrobosanski Hrizostom, uz sasluženje ostalih vladika.
Hrizostom, kao najstariji član Sinoda, ima zvanje čuvara trona dok se ne izabere novi poglavar.
Oko 12 časova sva vrata na Hramu Svetog Save su zatvorena, dok su crkvena zvona označila da počinje radni dio sabora.
Sabor se održava na isteku roka od tri mjeseca, od kada je preminuo patrijarh Irinej, usljed korone. Toliko je, po Ustavu SPC, dozvoljeno da prođe do izbora novog poglavara.

-
Svetosavska sekta3 days ago
METODIJE MITROPOLIT: Napredovao u službi zbog odanosti četništvu i politici „krvi i tla“, tek predstoje operativna prestrojavanja
-
Društvo2 days ago
„Oslobodilačko“ obesmišljavanje 21. maja
-
Politika4 days ago
Velikosrpska “crna trojka” sabijena u ćorsokak
-
Politika3 days ago
Od fantazija o „velikom državniku“ do sudbine Slobodana Miloševića
-
Politika55 mins ago
Kad istrošeni autokrata povjeruje da je Tito, onda završava na marginama